Varnost in zdravje delavcev pri ročnem premeščanju bremen
- Michael Knaus
- May 23
- Branje traja 1 min
V uporabi je nov Pravilnik o zagotavljanju varnosti in zdravja delavcev pri ročnem premeščanju bremen (Uradni list RS, št. 84/23), katerega osrednji cilj je zajeziti tveganja, ki vodijo do kostno-mišičnih obolenj delavcev.
Vrste telesnih obremenitev, ki so kazalniki tveganj za kostno-mišična obolenja, so primeroma:
- ročno dviganje, držanje, prenašanje bremen (3 kg ali več): razvrščanje paketov, uporaba strojev brez dvižnih pripomočkov, pretovarjanje paletiziranega blaga etc.
- ročna vleka in potiskanje bremen z uporabo mišične sile: dostava paketov z vozičkom, premikanje zabojev na kolesih, odstranjevanje odpadkov etc.
- ročni delovni procesi – ponavljajoče ročno premeščanje: montažna dela, spajkanje, šivanje, razvrščanje, izrezovanje, sprejemanje denarja, ročno pregledovanje, rezanje, udarjanje ali trkanje z rokami, blagajničarsko delo etc.
Delodajalec mora, kadar se ni mogoče izogniti ročnemu premeščanju bremen, delo organizirati tako, da je to ravnanje čimbolj varno in zdravo. V ta namen mora vnaprej v skladu s pravilnikom oceniti varnostne in zdravstvene razmere, proučiti dejavnike tveganja ter sprejeti ustrezne varnostne in zdravstvene ukrepe za zmanjšanje in izognitev tveganj za kostno-mišično obolenja (npr. uporabo dvižnih in drugih pripomočkov).
Vse navedeno izvede delodajalec skupaj s strokovnjakom za varnost pri delu v sklopu ocene tveganj pri delu na podlagi Zakona o varnosti in zdravju pri delu. Priporočamo vam, da se povežete s strokovnjakom za varnost pri delu, ki bo za vas po potrebi pripravil oceno tveganja za ročno premeščanje bremen.
Za morebitna vprašanja smo vam na voljo.
Comments